Mint minden cégnél, nálunk is rendkívül fontos az ügyfelekkel történő kapcsolattartás. A hagyományos felállásban a telefonos ügyfélszolgálat – a vonalas számok esetében – helyhez van kötve, a faxról nem is beszélve. Nos, mi ezeknek mondtunk búcsút, így a vonalas telefonszámainkat VoIP-szolgáltatóhoz hordoztuk, a faxokat pedig emailben kapjuk. A következőkben – kedvcsinálóként – a Silihost telefóniáról lesz szó.
A Silihost vonalas (analóg) telefonszámai a T-Com-nál, és a UPC-nél üzemeltek, mígnem eljött a korszerűsítés ideje. A választás egyértelműen a VoIP-ra esett. A VoIP-technológia lényege, hogy a hang- és egyéb adatátvitel az Interneten, s nem pedig a helyhez kötött rézvezetéken keresztül történik – lényegében maga az Internet-hálózat a telefonvonal. A hírközlési törvény lehetővé teszi a belföldi kapcsolási számok szabad hordozását, így bármelyik alternatív távközlési céget meg lehet bízni egy egyszerű számhordozási nyomtatvány kitöltését követően a vonalas számunk VoIP-rendszerbe történő hordozásával. Ezt tettük mi is.
Milyen előnyökkel jár a VoIP-alapú telefonszolgáltatás? A legfőbb előny a földrajzi kötetlenség, így például nekünk nem okoz gondot, hogy akár külföldről fogadjuk, vagy indítsunk a belföldi hívásokat, természetesen ugyanolyan költségekkel, mintha Budapestről tennénk. A másik előny az ügyfélszolgálatot végző munkatársak egyszerű helyettesítése szabadság, vagy épp betegszabadság esetén. Ha valamelyik kolléga szabadságra megy, az őt helyettesítő kolléga a saját VoIP-készülékében beállítja a felhasználói nevet, és jelszót, csatlakozik a VoIP-kiszolgálóra, és máris nála csörög ki a telefon. Természetesen léteznek ennél modernebb megoldások is, így például saját VoIP-szerver használata esetén telefon operátorokká válhatunk, call-centert üzemeltethetünk, ezeket most nem részletezem. A VoIP-percdíjak versenyképesek, sőt, néhány szolgáltatónal jóval olcsóbbak, mint az ismert hazai távközlési mamutcégeknél. Hálózaton belül szinte minden szolgáltatónál díjmentes a hívás, természetesen opciós díj megfizetése nélkül. A kényelmi szolgáltatások lehetősége, száma felülmúlja a hagyományos telefonszolgáltatásokét.
Fax
A hagyományos faxvonal és -készülék lassan retro-emlékké válik. A VoIP-alapú fax-szolgáltatások PDF-ben, vagy TIF-formátumban, emailben küldik a faxot. A faxküldés is ennek megfelelően PDF-ben történik, vagy egy kliens-szoftver, vagy pedig egy email-címre történő küldés segítségével. Az Internet-alapú fax havi üzemeltetési díja néhány ezer Ft, és ezen kívül elfelejthetünk minden mást, így nem fogy ki a papír a készülékből, és nem romlik el a berendezés, mivel felhasználói oldalon nincs minek elromlania…
Telefonkészülék
A VoIP egyik legfontosabb szempontja a megfelelő telefonkészülék kiválasztása. Választásunk a Siemens Gigaset C470IP nevű készülékre esett a vezeték nélküli kézibeszélő miatt. A készülék – mint a képen látható – egy pénztárca méretű bázisállomásból, egy kézibeszélőből, és a hozzá tartozó dokkolóból (töltőből) áll. A bázisállomás hagyományos ethernet (LAN) porton csatlakozik a routerre, a készülék képes kezelni egy darab hagyományos, analóg kapcsolási számot is. A Gigaset rendkívül egyszerűen állítható be, mivel létezik egy webes konfigurátora (www.gigaset-config.com) is, ami automatikusan azonosítja a készüléket. A böngésző segítségével minden beállítás gyorsan, és egyszerűen elvégezhető. A készülék használaton kívül nemzetközi időjárás-jelentést jelenít meg kijelzőjén.
A telefonkészülékkel rendkívül elégedettek vagyunk. A kézibeszélő hagyományos AA tölthető ceruzaelemmel működik, a vezeték nélküli hatótávolság elképesztően jó. A hangminőség kiváló, persze ez függ a következő szemponttól is.
Internet
A VoIP másik fő szempontja a megfelelő sávszélességű Internet, így legalább 128 Kbps feltöltési sebesség ajánlott a használatához. Jómagam T-Mobile mobilnettel használom, melynek köztudottan jóval nagyobb a késleltetési ideje, mint a hagyományos, vezetékes szolgáltatásoknak. Ennek ellenére így is tökéletesen működik. Sőt, a mobilnettel teljesül a főcímben írtak: a laptop, az USB-modem, és a Gigaset kényelmesen elfér – töltőkkel együtt – egy hagyományos méretű laptoptáskában. Felmerül a kérdés, hogy routert is kell cipelni? A válasz: nem, mivel a mobilnet-kapcsolat leosztható a laptop LAN-csatlakozójára, így akár az irodán kívüli, tartósabb elfoglaltság esetén is 5-10 perc alatt beüzemelhető a mobil iroda – a mobil, de mégis vezetékesnek tűnő telefonos ügyfélszolgálat.
Kinél lehet megvásárolni?
Mivel a Silihost számítástechnikai, illetve irodai eszközök kereskedelmével is foglalkozik, mint hivatalos nagykereskedelmi közvetlen partner, így akár tőlünk is. Természetesen a megfelelő VoIP-szolgáltató cég kiválasztásában is tudunk segíteni. Érdeklődni lehet bármelyik ismert elérhetőségeinken.